Luni , 18 Martie 2019

Astra - FCSB 0-2

FCSB a realizat cel mai bun meci din „era Teja” și s-a impus cu 2-0 la Giurgiu, contra Astrei, într-un meci care era capital pentru bucureșteni în lupta pentru titlu. Roș-albaștrii au dominat net ostilitățile în primele 45 de minute, ce-i drept și în fața unui adversar modest, care nu a pus deloc probleme. În doar trei minute, Gnohere și Iulian Cristea au marcat și au rezolvat practic partida.

Denis Man şi Teixeira au combinat frumos în careul gazdelor, dar românul a tras puţin pe lângă. Singura replică a echipei lui Costel Enache a venit prin Cestor, care a nimerit bara, în partea a doua. Lazăr a intervenit bine şi a apărat în faţa lui Man, care putea face 3-0. În minutul 74, Florin Bejan a luat al doilea galben pentru un fault la Man, spre bucuria fanilor roş-albaştri prezenţi la Giurgiu. În zece, Astra nu a mai avut puterea să întoarcă rezultatul nici după ce pe teren a intrat şi Denis Alibec. În startul reprizei a doua, vicecampioana a fost forțată să-l scoată pe Romario Benzar, din cauza unei accidentări.