Joi , 27 Aprilie 2017

Volei Municipal Zalău, campioana României

Atmosferă incendiară aseară în Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici" din Zalău, la partida dintre Volei Municipal Zalău şi Arcada Galaţi, echipe clasate pe locurile doi şi trei înaintea acestui joc. Formaţia antrenată de Marian Constantin şi Bogdan Nicolae avea nevoie de o victorie pentru a obţine titlul de campioană a României, iar cu ajutorul unui public minunat, care şi-a încurajat favoriţii din primul până în ultimul minut, Volei Municipal Zalău a reuşit să se impună cu scorul de 3-0 în faţa echipei din Galaţi. Este o victorie prin care echipa zălăuană devine noua campioană a voleiului masculin românesc, un titlu adus la Zalău după o pauză de cinci ani. Remat Zalău a fost ultima echipă din municipiu care a devenit campioana României, la finalul ediţiei 2011 - 2012.

Pentru voleiul din municipiu este al şaptelea titlu, primele trei fiind câştigate de Elcond Zalău, iar ultimele trei de Remat Zalău.