Miercuri , 8 August 2018

Victorie entuziasmantă pentru Buzărnescu la Montreal

Mihaela Buzărnescu, locul 20 WTA, a obţinut o victorie entuziasmantă contra chinezoaicei Qiang Wang (53 WTA), venită din calificări, în turul I de la Rogers Cup, turneul de la Montreal de categorie Premier 5.

Buzărnescu s-a impus, scor 6-2, 7-5, după o oră şi 29 de minute şi a avut o revenire de excepţie în setul secund. Românca a salvat şapte mingi de set ale asiaticei, trei pe propriul serviciu, la 3-5, şi alte patru pe serviciul acesteia, la 4-5.

Câştigătoare în premieră săptămâna trecută a unui turneu WTA, la San Jose (categorie Premier), Mihaela Buzărnescu se va reîntâlni în turul secund cu ucraineanca Elina Svitolina. Românca a învins-o deja de două ori pe a cincea jucătoare a lumii, la Roland Garros și Birmingham.

Calificarea în turul 2 la Montreal i-a adus româncei 14.860 de dolari şi 60 de puncte WTA.