Marţi , 12 Iunie 2018

Naţionala de handbal masculin a României, aproape de a rata o nouă calificare la Campionatul Mondial

Echipa naţională a României a fost învinsă de formaţia Macedoniei cu scorul de 32-24 (15-10) la Skopje, în prima manşă a barajului pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2019.
România a ţinut pasul doar în primele cinci minute ale întâlnirii, după care gazdele au preluat controlul joculu işi s-au desprins la şase goluri, 8-2 (min. 14), marcând de opt ori la rând. Tricolorii s-au apropiat la treigoluri, 9-6, 11-8, dar la pauză scorul era de 15-10 pentru Macedonia.
Macedonia a condus şi la 10goluri, 24-14 (43), în repriza secundă, câştigând la o diferenţă (32-24) care îi conferă prima şansă la calificare. Meciul a fost arbitrat de lituanienii Vaidas Mazeika şi Mindaugas Gatelis, iar delegat EHF a fost olandezul Anton van Dongen.Manşa secundă se va juca pe 13 iunie, la Cluj-Napoca, România având şanse mici de a în toarce rezultatul. Patru titluri mondiale a câştigat naţionala de handbal masculin a României.