Marţi , 4 Decembrie 2018

FCSB - Gaz Metan 2-1

FCSB a învins-o pe Gaz Metan la Piteşti şi rămâne la 2 puncte de liderul CFR Cluj. În prima repriză, medieşenii au cerut penalty la o fază încheiată cu foarfeca lui Ely Fernandes. Ivanov, de la oaspeţi, a fost eliminat după ce a primit al doilea galben. Cu 4 minute înainte de finalul primei părţi, Dennis Man a marcat al 6-lea gol din acest sezon, cu o execuţie spectaculoasă. Putea fi 2-0 dacă Florinel Coman nu rata din apropiere, după un şut al lui Roman, respins de Pleşca. Tănase a obţinut o lovitură de pedeapsă în faţa lui Marius Constantin şi tot el a înscris de la 11 metri. Carlos Fortes a relansat meciul cu un gol din pasa lui Darius Olaru. Intrat în locul lui Roman, Moruţan a fost eliminat după un fault dur la Constantin, la doar 4 minute după ce intrase pe teren.