Luni , 9 Iulie 2018

FCSB, egal cu FC Bruges, campioana Belgiei

În meciul amical disputat de FCSB împotriva campioanei Belgiei, FC Bruges, aceasta din urmă a deschis scorul în minutul 4,

prin Denswil, în urma unei lovituri de colț. Aceea a fost însă una dintre puținele faze în care echipa din Bruges a pus în pericol

poarta apărată de Bălgrădean, respectiv Vlad în ultima parte a meciului. Filipe Teixeira a egalat în minutul 52, reușita sa

reprezentând confirmarea dominării jocului de către echipa noastră. Roș-albaștrii puteau înscrie pentru 2-1, însă

Momcilovic, Jakolis sau Morutan au fost ghinioniști, în timp ce Florin Tănase a fost total neinspirat, ratând o lovitură de

pedeapsă obținută

de Morutan în a doua parte a jocului. Nicolae Dică a mizat pe următoarea formulă de echipă: Bălgradean - R. Benzar,

Planic,

Bălașa, Morais Jr - Nedelcu, Teixeira, Ov. Popescu - Man, Tanase, Coman. În a doua parte a jocului au mai intrat pe teren

Vlad, Pintilii, Filip, Momcilovic, Morutan, Qaka, Jakolis, Stoica, Daniel Benzar și Dumitru. Ducan și Toma au rămas la

statutul de rezerve neutilizate, în timp ce Gnohere, care este în perioada de recuperare post-operatorie, nu a făcut parte din

lotul pentru acest joc.

FCSB a disputat sâmbătă, 7 iulie, a doua partidă amicală, împotriva vicecampioanei Olandei - AFC Ajax. Jocul a avut loc în

Hattem, începând cu ora locala 19:00 (20:00 ora României) și a fost transmis în direct de canalul de YouTube FCSB TV.