Luni , 14 Mai 2018

CSM București - bronz pentru al doilea an consecutiv în Liga Campionilor

CSM București a câștigat cu 31-30 meciul cu Rostov-Don, din finala mică a Ligii Campionilor și a câștigat pentru al doilea an la rând medaliile de bronz în cea mai tare competiție din handbalul feminin.
În 2016, „tigroaicele" au cucerit trofeul și medaliile de aur. Eliberată de presiunea dinaintea semifinalelor, CSM Bucureşti a evoluat cu dezinvoltură şi a făcut un meci foarte bun. Campioana României a condus cu 5-1 în minutul șapte, a avut apoi 8-3 (9), după care avantajul „tigroaicelor" a ajuns la opt goluri, 13-5 (18). După 16-8 (24), Rostov a redus ecartul la patru goluri, 16-12, pentru ca la pauză CSM să conducă la cinci goluri, 19-14. În partea secundă s-a jucat pentru spectacol, dându-se mai mult credit atacului, iar diferenţa de pe tabelă a variat de la patru la şase goluri. În minutul 47 scorul a devenit 25-25, însă jucătoarele de la CSM s-au mobilizat din nou şi au reuşit să se desprindă la trei goluri, 30-27 (53), suficient pentru a obţine victoria cu scorul de 31-30.
Cea mai bună marcatoare a finalei mici a fost Line Jorgensen, de la CSM București, cu șapte goluri, urmată de colega ei, Isabelle Gullden (6). De la Rostov, cele mai prolifice marcatoare au fost Marina Sudakova și Viktoriya Borshchenko (cu câte cinci goluri).
CSM Bucureşti obţine şi un titlu individual, cel de golgheter al competiţiei, prin Cristina Neagu, autoare a 109 goluri.