Miercuri , 28 Noiembrie 2018

AS Roma - Real Madrid

Prima repriză a partidei dintre AS Roma și Real Madrid a fost la discreția italienilor, care și-au permis și luxul de a rata (9-3 raportul ocaziilor, 3-2 șuturi pe poartă) mai multe ocazii uriașe. „Galacticii” au avut însă cu adevărat șansă la faza care s-a petrecut în al doilea minut de prelungire a primei reprize. Under a ratat incredibil din 6 metri, deși avea toată poarta goală în față.

Faza a plecat de la o eroare a lui Carvajal, care a tratat o minge cu maximă lejeritate. A pasat cu călcâiul în spate, deși se afla într-o poziție extrem de aproape de propriul careu. Schick și Zaniolo, aflați pe fază, au profitat, ultimul a trecut ca la antrenament și de Ramos, după care a pasat în fața porții unde se afla Cengiz Under (21 de ani). Mijlocașul ofensiv turc a primit o pasă la șase metri, după care a reluat incredibil cu latul piciorului stâng peste transversală.